1500 TL ve Üzeri Alışverişlerde Ücretsiz Kargo
 

Hakkımızda

Biz kimiz?

Vaketa Çakır Deri A.Ş. bir aile şirketidir. Buse Öznehir Çakır ve Mehmet Suat Çakır tarafından kurulmuştur.

 

Buse Öznehir Çakır: Gazi Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi El Sanatları Bölümü 3.90 not ortalamasıyla fakülte birincisi olarak 2014 yılında mezun oldu. Aynı üniversitede El Sanatları Bölümü Anasanat Dalında “Bolu İli Mengen İlçesinde Bulunan Tel Kırma İşlemeli Ürünler ve Yeni Tasarımlar” isimli yüksek lisans tezini 2017 yılında savundu ve başarıyla bitirdi. Bununla beraber Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Anasanat Dalında “Ankara Etnografya Müzesi Deri Eserler Üzerine Bir Araştırma” adlı yüksek lisans tezini 2019 yılında sunarak ikinci yüksek lisansını tamamladı. 2023 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığının sınavına girip "Deri İşlemeciliği" ve "Yemeni "sanat dallarında "Sanatçı Kartı" almaya hak kazanmıştır.  Şuan Vaketa Çakır Deri Anonim Şirketinin daimi kadrosunda yer almaktadır. Ayrıca Yemenia Kadın Kooparatifinde başkan yardımcılığı yapmakta olup yemeni tasarımları, üretimi ve satışıyla uğraşmaktadır. TRT1 "Hayallerinin Peşinde (33.Bölüm)" de kooparatifimizin tanıtımının yapıldığı bir programda yer almıştır. Youtube "Vaketa Çakır Deri"  kanalında bilgi verici içerikler paylaşmakta ve yayınlamaktadır.

 

Mehmet Suat Çakır: Dumlupınar Üniversitesi, Kuyumculuk ve Takı Tasarım bölümü mezunudur. Deri işi öncesi 2004 ve 2014 yılları arasında aile şirketinde şirket müdürü pozisyonunda görev aldı. 2014 yılında hisselerini devrederek şirketten ayrıldı. 2016 yılında eşine deri malzemeleri tedarik etmeye çalışırken piyasadaki açıklığı fark ederek deri ve deri el aletlerinin tedariğini yapmaya karar verdi. 2018 yılında Çakır Deri Şahıs Şirketini kurdu ve malzemelerinin satışını Ankara Samanpazarı Güven Çarşısında açtıkları dükkândan devam ettirdi. 2020 yılında deri ve el aletlerini üretmek için sanayileşip Vaketa Çakır Deri Anonim Şirketini kurdu. Satışlara hem dükkân hem instagram hem de web sitesi üzerinden işini seven çalışan personeliyle beraber devam ettiriyor.

 

Vaketa Çakır Deri Anonim Şirketini neden kurduk?

Türkiye genelinde deri ve el aletleri konusunda tek bir elden malzeme tedarik eden firmanın olmadığını fark ettiğimiz için bu şirketi kurduk.

 

Tüketicilerin hangi sorunlarını ya da ihtiyaçlarını keşfettik ve neden onlara böyle bir hizmet sunmaya karar verdik?

Bu işi yapan hobiciler, öğrenciler, öğretmenler veya zanaatkarlar için tek bir noktada deri ve aletlerini alabilmeleri bu sorunun en büyük sebebiydi. Bir kişinin tek bir elden tüm malzemelerinin tedariğini yapmasını amaçladık ve şuan amacımız doğrultusunda ilerliyoruz.  2018 den bu zamana kadar A’dan Z’ye kullanılabilecek deri malzemelerinin tedariğini yapıyor ve çeşitliliği artırmaya devam ediyoruz.

 

Neler yapıyoruz? Nereye gidiyoruz? Kimlerle nasıl çalışıyoruz?

Deri el aletlerinin çoğu yurtdışından tedarik edilmektedir. Bu büyük bir sorun olmakla beraber milli sermayemizin ülkemiz içinde dönmesini engellemektedir. Yurtdışından gelen malzemelerin numunelerini temel alarak yerli üretim olarak yapmaya başladık. Demirbaş olabilecek çoğu malzemeyi Vaketa Çakır Deri Anonim Şirketi adı altında garantili bir şekilde satışa sunduk. Tabakhanemizde deri üretimi yapılmakta olup derilerimizin çoğunu kendi himayemizde üretmeye gayret ediyoruz. El aletlerini sanayide tek tek baştan sona üretim aşamasında bekleyip tasarlayarak kalite kontrolleri yapıldıktan sonra üretime sunuyoruz. Acele etmeden müşterilerimize hatalı ürün vermemek adına ürünleri kontrol etmeden satışa sunmuyoruz.

Planlarımız arasında deri el aletlerinin hepsini Türkiye himayesinde YERLİ ÜRETİM olarak üretip deriyle uğraşan tüm müşterilerimizi milli sermayeyi ülkemiz içinde döndürmeye çalışmayı amaçlıyoruz. Emin adımlarla büyüyerek Türkiye geneli halk eğitimler, üniversiteler, atölyelerin malzeme tedarikçisi olarak ilerlemek istiyoruz.

 

Ne kadar yol kat ettik?

Hayallerimizin bu kadar hızla, saygınlıkla, sevilerek devam edeceğini düşünmeden iki kişi başladığımız bu yola tüm Türkiye geneli olarak devam ediyoruz. Ankaradan Kars’a, Bolu’ya, Trabzon’a, Antalya’ya, İstanbul’a, Tekirdağ’a, Kilis’e, İzmir’e, Burdur’a, Balıkesir’e, Mersin’e, Samsun’a, Rize’ye, Düzce’ye, Kocaeli’ye, Kayseri’ye, Malatya’ya, Bursa’ya, Maraş’a, Ordu’ya, Urfa’ya, Erzurum’a, Eskişehir’e ve 81ilin ilçelerini yetişebildiğimiz tüm müşterilerimize ürünletimizi ulaştırmaya gayret ediyoruz.

Kat ettiğimiz yollar edilen tavsiyeler ve memnuniyetlerle ilerlemektedir. Teorik bilgilerimizle beraber işi uygulamalı olarak yaptığımız için sadece malzeme satışı değil bilgi birikimlerimizi de aktardığımızdan dolayı daha da güzel yollar katederek ilerleyeceğimizi biliyoruz.

 

Nereden satış yapıyor ve müşterilerle nasıl iletişime geçiyoruz?

Öncelikli satış platformumuz instagram (vaketaderi).

İşlerin yoğunluğu ve fiyatlandırmanın o platform üzerinden zor olması sebebiyle artık web sayfamızdan satışa başladık.

Vaketa Çakır Deri Anonim Şirketi olarak artık www.derimalzemeleri.com sayfasından deri ve el aletleri tedariğini daha kolay yapıyoruz.


Başarımızın sebebi neydi?

Dükkanımıza gelen, bizi arayan veya bize yazan herkese aynı oranda alışverişinin az yada çok olmasına bakmaksızın sabırla cevap vermemiz ve onlarla bilgilerimizi paylaşmamız olduğunu düşünüyoruz. Biz aile olarak bilgilerimizi sakınmadan saklamadan paylaşıyor ve güler yüzümüzle sabrımızla her daim müşterilerimizi karşıladığımız için gelen müşterinin daimi olarak tekrar gelmesini sağladık. Deri ve el aletleri konusunda olan bilgi birikimimiz ve insanları doğru bir şekilde yönlendirerek adım atmalarını sağlamamız onlara güven verdi. Çıktığımız bu yolda tavsiyelerle büyüdük ve çoğaldık. Gece ya da gündüz demeden olan gayretimizle gelen tüm mesajlara cevap verdik. Yılmadan aynı soruları tekrar tekrar cevapladık. İşimizi aşkla yaptık çünkü işimizi çakır ailesi olarak kurduk. Bugünümüze şükrederek yarınımıza daha sağlam adımlarla yürümeye devam ediyoruz.